Promienniki gazowe to urządzenia grzewcze, które swoją ogromną popularność i powodzenie zawdzięczają temu, że dostarczają możliwości energooszczędnego, ekologicznego i ekonomicznego ogrzewania różnych obiektów. Znajdują zastosowanie w obiektach przemysłowych, halach produkcyjnych, warsztatach, magazynach, hurtowniach, jak również obiektach o charakterze sportowym czy widowiskowym, kościołach i obiektach handlowych różnego typu. Ze względu na odmienną zasadę działania, promienniki pozwalają zaoszczędzić ciepło.
Promienniki gazowe, podobnie jak nagrzewnice gazowe, zasilane są gazem ziemnym lub gazem płynnym LPG. Zasady działania promienników, tak samo jak nagrzewnic gazowych, są bardzo proste.
Promienniki emitują promieniowanie podczerwone, które ogrzewa otoczenie bez pośrednictwa powietrza. Urządzenia te nie emitują promieniowania, które w jakiś sposób byłoby szkodliwe dla ludzi, czy zagrażałoby zdrowiu przebywających w ogrzewanym promiennikami gazowymi pomieszczeniu. Dzięki ominięciu pośrednictwa powietrza, energia cieplna dociera bezpośrednio do celu, z prędkością światła.
Promienniki gazowe można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy typ promienników to promienniki rurowe, zwane ciemnymi, niskiej intensywności, gdzie promieniowanie zachodzi za pomocą rur. Zbudowane są z palnika, ekranu i rury promieniującej. Przy wykorzystaniu do ogrzewania promienników rurowych, ogrzewanie ma charakter nadmuchowego. Energia cieplna, która powstaje, jest rozprowadzana po pomieszczeniu przez wentylator.
Promienniki gazowe ceramiczne, jasne, wysokiej intensywności, to drugi, bardziej popularny i częściej stosowany rodzaj promienników gazowych. Ich największe zalety, z których wynika tak duże ich powodzenie, to możliwość intensywnej eksploatacji przy niezawodności użytkowania. Ich działanie polega na uzyskiwaniu ciepła poprzez promieniowanie mocno rozgrzanych płyt ceramicznych. Zastosowanie promienników gazowych i nagrzewnic gazowych pozwala dużo zaoszczędzić w zakresie ogrzewania budynku.